KRIOSAUNA
Jest zabiegiem wykorzystującym wpływ ujemnych temperatur na organizm ludzki – to działanie ogólnoustrojowe, jednak dużo bezpieczniejsze od popularnej kriokomory. Podczas seansu ciało przebywa w kabinie, zaś głowa poza nią – dzięki temu z zabiegu mogą korzystać osoby mające przeciwwskazania do komory. Na skutek działania niskiej temperatury, w organizmie dochodzi do szeregu korzystnych reakcji fizjologicznych. Głównym efektem jest działanie przeciwbólowe, związane z oddziaływaniem bardzo niskich temperatur na układ nerwowy. Ten proces zmniejsza również napięcie mięśniowe, obrzęki, stany zapalne oraz ułatwia regenerację powysiłkową, zmniejszając odczucia opóźnionej bolesności mięśniowej i uszkodzeń włókien. Podczas ekspozycji na zimno dochodzi do zmian w układzie krążeniowym, nerwowo-mięśniowym i immunologicznym.

WSKAZANIA:
PRZECIWWSKAZANIA:
Temperatura w kriosaunie osiąga zakres od -20 do -160 stopni, czas ekspozycji wynosi 1 – 4 min. Z kriosauny możemy korzystać codziennie. Najczęściej przeprowadza się 10 – 20 zabiegów. Częstotliwość ustalana jest indywidualnie, w zależności od wskazań i osobniczej tolerancji na zimno. Pierwszy zabieg powinien być krótszy ( 1 – 1,5 minuty), a temperatura – z górnego zakresu. W miarę upływu czasu zabieg ulega wydłużeniu, a temperatura obniżeniu – intensywność obu parametrów dopasowywana jest indywidualnie. Po ekspozycji na zimno należy udać się na 20 minutowe ćwiczenia rozgrzewające o intensywności dopasowanej do możliwości.
Przed skorzystaniem z kriosauny nie stosujemy kremów, nie wchodzimy do komory wilgotni, spoceni, po wysiłku fizycznym. Ciało powinno być czyste i suche, odziane w bawełnianą bieliznę lub strój kąpielowy, ochronne rękawiczki oraz skarpety. Strój musi być całkowicie suchy. Przed rozpoczęciem zabiegu należy zdjąć wszelką biżuterię. Przed wejściem do kriosauny należy zmierzyć ciśnienie krwi, głowa powinna znajdować się poza kabiną. Podczas zabiegu należy spokojnie oddychać, można wykonywać powolne ruchy, przytupywania. Nie należy pocierać skóry, klaskać w dłonie, opierać się o ściany kabiny zabiegowej. Jeśli w trakcie zabiegu dojdzie do pogorszenia samopoczucia należy ten fakt niezwłocznie zgłosić kriooperatorowi oraz opuścić wnętrze kriosauny.
